زاگرس نیوز اخبار حوزه زاگرس مركزی بخصوص حوزه شهرستان ملایر و نواحی پیرامونی را پوشش می دهد

پروژه تنوع زیستی زاگرس ناموفق بوده است

نویسنده :سردبیر خبر
تاریخ:دوشنبه 23 خرداد 1390-03:24 بعد از ظهر

تهران - مدیر پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی گفت: بعد از اینکه نتایج این طرح در چند سال گذشته از سوی مجامع بین المللی مورد ارزیابی قرار گرفت ، مشخص شد که پروژه موفقیت چندانی نداشته است.

ابوالقاسمی یادآور شد : اکنون این پروژه وارد پنج ساله سوم شده است و تغییر پی در پی مدیران و نبود مدیریت مشارکتی از دلایل اصلی موفقیت نبودن این پروژه است .

یک دهم وسعت پروژه زاگرس مرکزی ذخیره گاه جهانی می شود

شیرین ابوالقاسمی " روز دوشنبه افزود: محدوده وسعت پروژه زاگرس مرکزی دو میلیون و 500 هزار هکتار است که 245 هزار هکتار از آن به صورت پایلوت به عنوان ذخیرگاه جهانی معرفی می شود.

وی اظهارداشت: این طرح 16 تیرماه امسال در مراسمی با اعطای اعتبار نامه ذخیره گاه زیستکره دنا توسط برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در منطقه دنا آغاز می شود.

ابوالقاسمی در مورد این پروژه توضیح داد: پروژه زاگرس با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست ایران و سازمان‌های بین‌المللی همچون برنامه‌ عمران سازمان ملل متحد (UNDP) و تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF) شکل گرفته است.

وی ادامه داد: دراین پروژه سعی می شود با ایجاد رویکردهای جدید در مدیریت منابع و با در نظر گرفتن جوامع محلی، به توسعه اجتماعی و اقتصادی این جوامع کمک شود .

ابوالقاسمی افزود: این پروژه از سال 2001 میلادی مصادف با سال 1382 شمسی برای مدت پنج سال آغاز شده است و در این مدت فراز و نشیب های زیادی داشته است تا این که در سال 2011 بازنگری شد .

مدیر پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی ادامه داد: بعد از اینکه نتایج این طرح در چند سال گذشته از سوی مجامع بین المللی مورد ارزیابی قرار گرفت ، مشخص شد که پروژه موفقیت چندانی نداشته است.

وی افزود: بنابراین در نشستی سه جانبه با حضور نمایندگانی از وزارت امور خارجه ایران ، برنامه‌ عمران سازمان ملل متحد (UNDP) و سازمان حفاظت محیط زیست این پروژه برای مدت پنج سال دیگر تمدید شد.

ابوالقاسمی یادآور شد : اکنون این پروژه وارد پنج ساله سوم شده است و تغییر پی در پی مدیران و نبود مدیریت مشارکتی از دلایل اصلی موفقیت نبودن این پروژه است .

به گفته وی سازمان هایی همچون جنگل ها و مراتع و میراث فرهنگی و گردشگری به همراه وزارتخانه های جهاد کشاورزی و نیرو با همکاری جوامع محلی در انجام این پروژه مشارکت دارند .

منبع: ایرنا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic