زاگرس نیوز اخبار حوزه زاگرس مركزی بخصوص حوزه شهرستان ملایر و نواحی پیرامونی را پوشش می دهد

بزودی در ملایر ایستگاه سنجش آلودگی هوا راه اندازی می شود

نویسنده :سردبیر خبر
تاریخ:یکشنبه 22 خرداد 1390-05:16 بعد از ظهر

قربانعلی محمدپور مدیر كل حفاظت از محیط زیست همدان گفت: در همدان دو سیستم پایش آنلاین برای ارزیابی میزان ریزگردهای معلق در هوا داریم كه به زودی در همدان و ملایر ایستگاه سنجش آلودگی هوا افتتاح خواهد شد.

وی تصریح كرد: این ایستگاه این امكان را دارد كه 16 پارامتر از آلاینده‌های هوا را اندازه گیری كند.

وی خاطرنشان كرد: همه شهرستان‌ها مجهز به پایش اندازه گیری محیطی هستند.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: همدان از نظر میزان ریزگردهای معلق در هوا در وضعیت هشدار قرار گرفته است.

قربانعلی محمدپور افزود: میزان استاندارد ریزگردهای معلق در هوا 150 میكرو گرم بر متر مكعب است كه در همدان این میزان به حدود 489 میكروگرم بر متر مكعب و گاهی اوقات این میزان به 600 میكرو گرم بر متر مكعب هم رسیده است.

وی اضافه كرد: میزان آلودگی‌ها در روز گذشته 215 میكروگرم بر متر مكعب بوده است كه بالاتر از شاخص آلودگی است.

محمدپور اعلام كرد: به زودی ایستگاه دیگری در اسدآباد ایجاد و به بهره‌برداری خواهد رسید و امیدواریم تا پایان سال ایستگاه سنجش آنلاین در نهاوند و كبودراهنگ در صورت تامین اعتبار ایجاد شود.

وی درباره علل ایجاد ریزگردهای معلق در هوا گفت: 90 درصد عامل خارجی و 10 درصد آن عامل داخلی است كه عراق بیشترین و در كنار آن كشورهایی مانند اردن، سوریه و حتی شمال آفریقا در ایجاد گرد و غبار نقش داشته‌اند و همچنین در داخل كشور نیز با ایجاد سد باعث خشكسالی و با كوچكترین باد گرد و غبار ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از این پدیده اقداماتی صورت گرفته است و ما باید بتوانیم از كانون بحران این كار را انجام دهیم.

محمدپور تصریح كرد: تثبیت شن‌های روان، ایجاد پوشش گیاهی و مالچ پاشی بیولوژیكی جزء برنامه‌های كاری سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی بیان كرد: رعایت نكات زیست محیطی، جلوگیری از بیابان زایی، حركت به سمت بیابان زدایی و تامین حق آبه‌ها را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده‌ایم.

محمدپور اظهار كرد: در تفاهم نامه‌ای كه بین سازمان حفاظت محیط زیست و با همكاران عراقی بسته شده شده است تعهد كرده‌ایم كه در طول پنج سال در صورت تامین اعتبار از سوی عراق عملیات مالچ پاشی را در مساحت 500 هزار هكتار به صورت پایلوت انجام دهیم.

مدیركل محیط زیست همدان گفت: پدیده گرد و غبار می‌تواند سلامت انسان به ویژه افراد مسن و كهنسال جامعه، افراد بیمار و كودكان در معرض خطر مشكلات ریوی قرار دهد.

وی اظهار كرد: این پدیده علاوه بر تهدید سلامت انسانها بر روی گیاهان نیز اثرات منفی دارد و به ویژه بر كشاورزان در زمینه زنبورداری اثرات مستقیمی دارد.

وی ادامه داد: تنفس گیاهان با مشكل مواجه و بر ابنیه و ساخت و سازها تاثیر می‌گذارد.

محمدپور اظهار امیدواری كرد: استان همدان نسبت به سایر استان‌های غربی در بحث تحت تاثیر قرار گرفتن ریزگردها در وضعیت بهتری قرار دارد.

منبع : ایسنا 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic