زاگرس نیوز اخبار حوزه زاگرس مركزی بخصوص حوزه شهرستان ملایر و نواحی پیرامونی را پوشش می دهد

ادعای یك پایگاه خبری عربی: بیشتر جنوب ایران مال ماست!

نویسنده :سردبیر خبر
تاریخ:سه شنبه 6 اردیبهشت 1390-05:17 بعد از ظهر

یک پایگاه خبری عربی ـ كه دفتر مرکزی آن در لندن و از حمایت عربستان سعودی برخوردار است ـ با درج نوشته ای با نام «سواحل ایرانی در خلیج فارس هویتی عربی ـ تاریخی دارد»! آورده است: از هنگامی كه روابط سیاسی ایران و كشورهای عربی آغاز شده، همواره جزایر عربی، مورد اختلاف كشورهای ساحلی خلیج فارس بوده تا اینكه ایران موفق شد با همكاری بریتانیا، این جزایر را ـ كه هویت عربی ـ تاریخی دارد ـ تصاحب كند.

پایگاه خبری «ایلاف» با تحریف خنده دار واقعیتی تاریخی در بخش دیگری این نوشتار می افزاید: اگر نویسندگانی چون «كارسن نیبور» كه در سال های 1733 تا 1815 می زیسته، بر این باور بوده كه سواحل خلیج فارس، به فرمان ایران بوده، ولی مالكیت آن عربی بوده است، این توهم ناشی از انگلیسی بودن اوست، چرا كه او در ادامه خاطرات خود در سال 1765 تأكید می كند در سراسر سواحل خلیج فارس اعراب می زیسته اند و اثری از عجم ها دیده نمی شده است!

این پایگاه خبری در ادامه با بهره از واژه «هوله» ـ که اشاره به قبایل عرب موجود در بندرعباس، بندر بوشهر و خرمشهر دارد ـ می نویسد: این مناطق توسط دولت های ایرانی از عربی به فارسی و عجمی تغییر ماهیت داده اند، در حالی كه هنوز بقایای آن ملت ها ـ كه زیر بار این توطئه نرفتند ـ در اهواز حضور داشته و نهضت «الاحوازیین» را سر داده اند!

«ایلاف» سپس با بیان جملاتی کوتاه برای اثبات ادعای خنده دار خود می نویسد: «مگر می توان فراموش كرد كه قشم، همان جسم است و این جزیره در مالكیت هنرمند عرب «حسین الجسمی» بوده است؟ مگر می توان فراموش كرد كه «جالفا»، نام فارسی شده «رأس الخیمه» است؟ مگر می توان فراموش كه پرتغالی ها با همدستی برخی خوانین منطقه و نادر شاه ایران، موفق شدند كه جزایر خلیج فارس را از مالکیت اعراب بیرون آورده و به ایران پیوند دهند؟ مگر می توان از محل سكونت و تجارت قبایل «قواسم» و «عمانیین» و «الجبور و المزاریق» كه همگی قبایل عرب هستند چشم پوشید؟ مگر می شود اخراج جمعی اعراب از سواحل خلیج فارس در سال 1854 و تغییر ماهیت این مناطق را فراموش كرد؟ مگر فراموش كرده ایم كه جزیره «هنجام» ـ هنگام ـ تا سال 1928 مال اعراب بود و همه ساكنان آن عرب بودند تا اینكه ایران با همدستی بریتانیا، ساكنان بومی را بیرون کرد و عجم ها را در این منطقه اسكان داد؟».

در پایان این نوشتار، «ایلاف» نام بیش از سی قبیله عربی را برده كه در بندرعباس، بندر لنگه، جزایر تنب بزرگ و كوچك، اهواز، قشم، ابوموسی، هندورابی و... می زیسته اند و اكنون از مناطقه آبا و اجدادی خود بیرون رانده شده و جای آنان عجم ها گرفته اند!


آخرین نقشه بین المللی ایران (1814) انتشارات تامسون ،پیش از جدا شدن سرزمینهای تاریخی آن


این نوشتار در حالی منتشر شده است که در خوزستان، عده ای بر طبل توهم جدایی طلبی کوبیده و سران برخی كشورهای عربی نیز از آنها حمایت می كنند. همچنین در حالی «ایلاف» اقدام به «آسمان ریسمان بافی» کرده که موضوع حاکمیت تاریخی ایران بر مناطق نامبرده و فراتر از آن بیشتر کشورهای کنونی عربی مانند امارات، بحرین و کویت، حقیقتی مستدل است که حتی مورد تأیید مورخان محدود عرب نیز بوده و به نظر نمی رسد، چندان نیازی به تکرار رخدادهای ثبت شده تاریخی در رد ادعاهای توهم گونه این رسانه سعودی باشد، ولی آنچه این روزها به خوبی مشهود است، هجوم همه جانبه مقامات و رسانه های عربی منطقه برای زیر فشار قرار دادن ایران است.

البته پاسخ آزاد اهل فن به چنین ادعاهای بی پایه ای، تنها برای ثبت در تاریخ شایسته است که «تابناک» پیش از این، بارها با ارایه اسناد و مستندات بدان پرداخته و برای نمونه چند مطلب در این باره را در پایان پیوند خواهد داد.

اما در حالی که مقامات عربی در هفته های اخیر، با جنجال آفرینی سیاسی، سعی در القای دخالت ایران در کشور خود و حمایت ایران از اعتراضات مردمی در این کشورها داشته اند، «عمرو موسی»، دبیرکل اتحادیه عرب در موضعی کاملا تحریک آمیز بیان داشت که موج اعتراضات عربی به ایران نیز خواهد رسید.

دبیر کل اتحادیه عرب که با روزنامه «لوفیگارو»، چاپ پاریس، گفت وگو می کرد، افزود: «من بر این باورم که بادهای سهمگین تغییر به جهان عرب محدود نخواهد شد و به زودی به سوی ایران وزیدن خواهد گرفت.»

وی در بخش دیگری از مصاحبه خود با اشاره به قیام های کنونی در جهان عرب گفته است که «شهروندان این کشورها، خواهان مشارکت در تصمیم گیری ها هستند. اتحادیه عرب مدل دقیقی برای ارایه به کشورهای عربی به منظور انجام تغییرات ندارد، ولی ما بارها هشدار داده ایم که نیاز به تغییر هست.»

«عمرو موسی» با این حال از حضور نیروهای نظامی عربستان سعودی در خاک بحرین برای سرکوب معترضان حمایت کرد و آن را قانونی دانست.

وی در پاسخ به این پرسش «لوفیگارو» که آیا تصمیم عربستان در اعزام نیرو به بحرین درست بوده است، گفت: «اعزام نیرو قانونی بوده و در راستای معاهده ای است که میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس امضا شد. وضعیت مثل بلور برای ما شفاف است، بحرین یک کشور عربی است و باید عربی هم باقی بماند. حفظ ثبات این کشور حیاتی است.»

این مقام عربی که خود نیز مدعی دخالت ایران در امور کشورهای عربی است، با وقاحت تمام تلاش دارد، با بیان این موضوعات، آشکارا اقدام به فضاسازی علیه ایران کرده و مشخص می کند که پشت پرده درگیری های محدود در خوزستان از کجا آب می خورد؛ موضوعی که گویا نیاز به واکنش سریع و شدید مقامات وزارت خارجه کشورمان در محکومیت چنین سخنانی دارد.نوع مطلب : اخبار متنوع خارجی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات