زاگرس نیوز اخبار حوزه زاگرس مركزی بخصوص حوزه شهرستان ملایر و نواحی پیرامونی را پوشش می دهد

تلاش دانشگاه آكسفورد برای نجات زبانی با سه گویش كننده در اندونزی

نویسنده :سردبیر خبر
تاریخ:یکشنبه 4 اردیبهشت 1390-11:14 بعد از ظهر

تهران - گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد لندن به منطقه ای دورافتاده در کشور اندونزی اعزام شده اند تا زبانی را نجات دهند که تنها سه نفر گویش کننده دارد.
Oxford University mission to save a language spoken by three people
این در حالی است كه متاسفانه در كشور ما به زبانها و گویش های محلی توجه زیادی نمی شود و حتی برخی از گوبش های قدیمی در حوزه زاگرس در حال فراموشی است. خوب است دانشكده های زبان شناسی در دانشگاههای ما نیز به فكر باشند و دستكم این گویشهای محلی را ثبت و ضبط كنند.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه «دیلی تلگراف» ،‌ این سه نفر تنها بازماندگان گویش کننده به زبان باستانی «داسنر» در یک جزیره دورافتاده در جنگل های جزیره «پاپوا» هستند.
پژوهشگران دانشکده زبان شناسی دانشگاه آکسفورد سال گذشته به وجود این زبان در حال نابودی پی بردند و دکتر «سوریل مافو» در ماه اکتبر برای ثبت و ضبط این زبان عازم اندونزی شد. اما چند روز پس از سفر او به اندونزی، سیلاب استان «پاپوا» در شرق دور اندونزی را درنوردید و گروه کارشناسی دانشگاه آکسفورد نتوانست مشخص کند که آیا گویش کنندگان زبان داسنر که دو زن 60 ساله و یک مرد 70 ساله هستند، جان به در برده اند یا خیر.
اما اکنون دکتر مافو با گویش کنندگان زبان داسنر تماس گرفته و پروژه 14 ماهه برای ضبط دایره لغات و دستور زبان داسنر را احیا کرده است.
پروفسور «مری دالریمپل» مسوول این پروژه گفت: ما همین سال گذشته از وجود این زبان آگاه شدیم، و اگر پیش از نابود شدن این زبان آن را ثبت و ضبط نکنیم ممکن است برای همیشه از یادها برود.
بر اساس این گزارش، دلیل کاهش تعداد گویش وران این زبان این است که بسیاری از افراد محلی زبان «مالایی»‌ - زبان اصلی اندونزی - را به کودکان خود یاد می دهند زیرا گمان می کنند با این زبان بهتر می توانند شغل پیدا کنند.
اکنون زبان داسنر تنها در مراسم های خاصی مانند مراسم ازدواج به کار می رود.
پروفسور دالریمپل افزود: هدف پروژه ما مستند سازی زبان داسنر به عنوان یک مساله فوریت دار است زیرا یکی از گویش کنندگان این زبان سال گذشته بدرود حیات گفت.
طبق برآوردهای زبان شناسان، نیمی از 6 هزار زبان ثبت شده در جهان ظرف مدت 50 سال آینده از بین خواهند رفت.
از آنجایی که زبان داسنر الفبا و قواعد نوشتاری خاص خود را ندارد، داستان ها و تجربه های سنتی بطور شفاهی از یک نسل به نسل دیگر منتقل شده اند.نوع مطلب : اخبار متنوع خارجی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات