زاگرس نیوز اخبار حوزه زاگرس مركزی بخصوص حوزه شهرستان ملایر و نواحی پیرامونی را پوشش می دهد

افزایش قیمت سوخت های فسیلی جنگلهای زاگرس در کوره بخاریهای چوبی + عکس

نویسنده :سردبیر خبر
تاریخ:چهارشنبه 6 بهمن 1389-06:50 بعد از ظهر

50 درصد تخریب جنگلهای زاگرس و ارسباران طی 20 سال اخیر در حالی برای تامین سوخت روستاییان انجام شده که این روند با هدفمند شدن یارانه ها و افزایش قیمت سوخت های فسیلی و استفاده از بخاریهای چوبی شتاب بیشتری گرفته است.
کارشناسان منابع طبیعی در مناطق جنگلی زاگرس با ابراز نگرانی نسبت به تخریب جنگلهای این منطقه از کشور معتقدند اگر تمهیدات لازم برای اجرایی شدن طرح ارزشمند و بزرگ هدفمندی یارانه ها دیده نشود ممکن است تبعات این طرح برای پایداری منابع طبیعی، به ویژه رویشگاههای جنگلی مصیبت بار باشد.

هومان خاکپور متخصص منابع طبیعی و فعال محیط زیست در اینباره معتقد است: جایگزینی هیزم به دلیل افزایش قیمت سوختهای فسیلی و همچنین افزایش روند تبدیل زیر اشکوب جنگل به دیم زارهای کم بازده و افزایش دام موجود در آبادیهای جنگل نشین به دلیل نرخ بالای بیکاری و ارزان بودن نیروی کار در روستاها و پایین بودن سرانه ی درآمد خانوارهای روستایی تهدیدی جدی برای محیط زیست است.  
از سوی دیگر مدیرکل سابق جنگلهای خارج از شمال کشور که چندی پیش از سمت خود استعفا داده با نگرانی از وضعیت خطرناک جنگلهای زاگرس به خبرنگار مهر گفت: اگر این روند در زاگرس ادامه داشته باشد ظرف 20 سال آینده بزرگترین منابع آب شیرین ایران را با تخریب رویشگاههای زاگرس از دست خواهیم داد.
وی به تخریب کیفی و کمی جنگلهای زاگرس اشاره کرد و افزود: تغییرات اقلیمی منابع آب شیرین را هدف گرفته است و با ادامه این روند وضعیت منطقه زاگرس تنش برانگیز می شود.

خبرگزاری مهر


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic