زاگرس نیوز اخبار حوزه زاگرس مركزی بخصوص حوزه شهرستان ملایر و نواحی پیرامونی را پوشش می دهد

راه آهن ملایر - كرمانشاه - خسروی در اولویت توسعه خطوط ریلی كشور است

نویسنده :سردبیر خبر
تاریخ:دوشنبه 6 دی 1389-03:38 بعد از ظهر

معاون وزیر راه و ترابری و مدیر عامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور با اعلام امضای تفاهمنامه ایران و چین برای اجرای 9 طرح ریلی به طول 5 هزار كیلومتر در ایران، خاطرنشان كرد كه احداث محور "اراك - ملایر - كرمانشاه - مرز خسروی" در اولویت سرمایه گذاری برای توسعه خطوط ریلی كشور است.

"مسعود رهنما"  كه برای گفت و گو با مقامات حمل و نقل ریلی چین به پكن سفر كرده است ، روز یكشنبه اظهار داشت: اجرای این طرحها به ارزش 120 هزار میلیارد ریال گام مهمی در توسعه حمل و نقل ریلی كشور به شمار می رود.


وی گفت: براساس توافق انجام شده با طرف چینی، كار زیرساخت ها و پیمانكاری این طرحها با طرف ایرانی و بخشهای 'سیگنالینگ' و 'روسازی' آن توسط شركتهای چینی انجام می شود.

رهنما همچنین ازامضای یك پروتكل همكاری میان بخشهای حمل و نقل ریلی ایران و چین خبر داد و گفت: این سند همكاری شش بند دارد كه ازجمله آن می توان به انتقال تكنولوژی؛ احداث خطوط قطارهای سریع السیر، سرمایه گذاری در خطوط ریلی با اولویت محورهای "تهران - مشهد" ، "اراك - ملایر - كرمانشاه و خسروی" و  "قزوین - رشت - آستارا"' و "تهران - قم - اصفهان"  اشاره كرد.


این تفاهمنامه همكاری به امضای ' مسعود رهنما ' معاون وزیر راه و ترابری و ' جیانگ یونگ ' رییس گروه كاری همكاریهای ایران و چین در وزارت راه آهن چین رسید.
معاون وزیر راه و ترابری كشورمان گفت كه فایناس این طرحها و همچنین انتقال تكنولوژی و تامین ناوگان آن از سوی طرف چینی تضمین شده است.
رهنما همچنین از ایجاد دفتر مشترك همكاریهای ریلی میان ایران و چین خبر داد و گفت: این دفتر مسائل فیمابین دو وزارتخانه راه و ترابری ایران و راه آهن چین را پیگیری می كند.
این دفتر هر شش ماه یكبار تشكیل جلسه می دهد و براساس توافق صورت گرفته، وزیران راه و ترابری ایران و راه آهن چین هر سال یكبار ملاقات و تشكیل جلسه خواهند داد.
به گفته معاون وزیر راه و ترابری ، تفاهمات صورت گرفته در راستای محورهای مورد مذاكره در سفر ماه گذشته ' حمید بهبهانی ' وزیر راه و ترابری كشورمان به چین انجام شده است .
وزیر راه و ترابری در سفرخود به پكن به وزیر راه آهن چین گفته بود كه جمهوری اسلامی ایران از سرمایه گذاری شركتهای معتبر چینی در صنعت حمل و نقل ایران استقبال می كند.
وزیر راه آهن چین نیز با ابراز خرسندی از همكاریهای ایران و چین در عرصه های مختلف از علاقه مندی و استقبال شركتهای معتبر چینی برای اجرای طرحهای ریلی در ایران خبر داده بود.
روابط ایران و چین در سالهای اخیر روند رو به رشدی را تجربه كرده است و براساس آمارهای منتشر شده حجم مبادلات تجاری دوكشور درسال 2010 میلادی به حدود 30 میلیارد دلار رسیده است.

منبع:‌ ایرنا

اخبار مرتبط:

راه آهن غرب کشور در حوزه ملایر 22 بهمن امسال به بهره برداری می رسد
 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic