زاگرس نیوز اخبار حوزه زاگرس مركزی بخصوص حوزه شهرستان ملایر و نواحی پیرامونی را پوشش می دهد

دلارهای نفتی عرب داد جهان را در آورد

نویسنده :سردبیر خبر
تاریخ:جمعه 12 آذر 1389-07:24 بعد از ظهر

تا زمانی كه عربها با صرف دلارهای نفتی رسانه های مهم جهان را به استفاده از نام جعلی خلیج به جای خلیج فارس وادار كردند بانگی از كسی برنمی خاست اما اكنون روزنامه های كشورهای اروپایی و ژاپن و آمریكا دادشان بلند شده است كه قطر با صرف دلارهای نفتی میزبانی جام جهانی را از آن خود كرده است. كشورهای غربی و آمریكا باید بدانند كه خودكرده را تدبیر نیست این ماری است كه خودشان در آستین پرورش داده اند و حالا باید تاوانش را هم بدهند. وقتی موسسه های اروپایی و آمریكایی با دریافت پول به تاریخ و فرهنگ ایران بی احترامی می كنند و نامهای جعلی را به كار می برند و فیلمهایی مانند 300 را می سازند باید به فكر امروز می بودند. وقتی قطر با پول می تواند "مقادیر زیادی خاك حاصلخیز" ایران را بخرد چرا نتواند میزبانی جام جهانی را از آن خود كند؟

یادآور می شود كه بسیاری از روزنامه های آمریكایی و اروپایی از فیفا به دلیل اعطای میزبانی جام جهانی به قطر انتقاد كرده اند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، از لندن و توكیو گرفته تا واشنگتن و مادرید، روزنامه ها ادعاهایی مبنی بر فساد و تبانی در فدراسیون جهانی فوتبال مطرح كردند.
رسانه های كشور انگلستان در صف اول این اعتراض ها قرار دارند به طوری كه روزنامه ها، رای گیری روز پنجشنبه در زوریخ برای انتخاب میزبانهای جام های جهانی سالهای 2018 و 2022 را 'تقلبی' قلمداد كردند. انگلستان كه داوطلب میزبانی جام جهانی سال 2018 بود در این رای گیری تنها دو رای به دست آورد.
روزنامه 'سان' با تیتر 'تبانی' خشم و نارضایتی خود را از انتخاب نشدن انگلستان به عنوان میزبان جام جهانی نشان داد.
روزنامه 'دیلی میرور'‌ نیز در صفحه اول خود نوشت: روسیه یك كشور مافیایی كه فساد تا اعماق وجودش رخنه كرده است و قطر یك پادشاهی قرون وسطایی هر دو در دریایی از پول غوطه ور هستند.
این روزنامه افزود: این كشورها چگونه توانستند كله گنده های حقه باز فیفا را متقاعد كنند؟
روزنامه 'تایمز' نیز در مقاله ای نوشت: سیستم انتخاب جام جهانی به شدت فاسد و محرمانه است به طوری كه امكان هیچگونه بررسی و تحقیقی نیست.
در كشور اسپانیا نیز كه به همراه پرتغال خواستار میزبانی مشترك جام جهانی بود، برخی مطبوعات واكنش مشابهی نشان دادند.
روزنامه 'ال موندو' در مطلبی با تیتر 'قدرت نفت و گاز' نوشت: روسیه و قطر با پروژه هایی كه از نظر فنی بسیار ضعیف بودند اما به لطف ثروت هنگفت، برنده میزبانی جام های جهانی 2018 و 2022 شدند.
برخی مطبوعات كشور هلند نیز كه به همراه كشور بلژیك درخواست میزبانی مشترك جام جهانی را داده بود، روز جمعه لحن مشابهی داشتند.
روزنامه 'ای.دی' هلند نوشت: فیفا با انتخاب روسیه و قطر ضمانت های خود را به شكل طلا و نفت انتخاب كرده است و مقر فیفا در زوریخ 'در اسكناس غرق خواهد شد.'
این روزنامه افزود: هلند و بلژیك این احساس را داشتند كه فیفا نسبت به جنبه زیست محیطی پیشنهاد میزبانی قطر حساس خواهد بود. فیفا با انتخاب قطر و برگزاری جام جهانی در ورزشگاه های مجهز به دستگاه های تهویه هوا كه مقادیر زیادی انرژی مصرف می كنند، در واقع تهاجم به محیط زیست را انتخاب كرده است.
روزنامه چپگرای 'ولكسكرانت' هلند نیز خاطرنشان كرد كه فیفا در بین 9 كشور داوطلب میزبانی جام جهانی ،‌كشورهایی را كه از نظر دموكراسی در پایین ترین سطح بودند، انتخاب كرد.
روزنامه 'نیكی' ژاپن نیز این ادعا را مطرح كرد كه درخواست میزبانی این كشور برای جام جهانی با پول از بین رفته است. این روزنامه نوشت: قطر كشوری كه هیچگاه به جام جهانی راه نیافته است، از منابع عظیم مالی خود كه در پول نفت این كشور ریشه دارد به عنوان سلاح استفاده كرده است.
برخی روزنامه های آمریكا نیز روز جمعه حال و هوای مشابهی از سرخوردگی و ناامیدی داشتند.
روزنامه 'سیاتل تایمز' نیز با ابراز شگفتی از انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی نوشت: فیفا با اعطای میزانی جام جهانی به قطر كشوری كه از حیث فوتبال فقیر اما از حیث نفتی غنی است، تنها به جدی تر شدن بدگمانی های مبنی بر وجود تبانی دامن زد.
روزنامه آمریكایی 'وال استریت ژورنال' نیز با بیان اینكه رای مخفی فیفا در میان اتهام های رشوه و تبانی صادر شد، افزود: این مساله به ترویج 'بازی زیبا'‌ در آمریكا كمكی نمی كند.
مجله 'تایم' نیز خاطرنشان كرد كه نتایج رای گیری انتخاب میزبانهای جام جهانی بازتاب دهنده 'روندهای ژئوپولتیك' است.نوع مطلب : اخبار متنوع خارجی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic