زاگرس نیوز اخبار حوزه زاگرس مركزی بخصوص حوزه شهرستان ملایر و نواحی پیرامونی را پوشش می دهد

"نه" بزرگ مردم مصر به دیکتاتوری تازه در این کشور

نویسنده :سردبیر خبر
تاریخ:یکشنبه 5 آذر 1391-06:51 بعد از ظهر

در حالی که محمد مرسی حدود پنج ماه پیش در اولین انتخابات آزاد مصر به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد با حدود 51 درصد آرا اکنون با تصمیمات خود داد بسیاری از مردم را درآورده است. مرسی در زمان انتخاب به ریاست جمهوری گفت من مشروعیت خود را از میدان "التحریر" گرفتم اکنون به تظاهرات مخالفان در این میدان بی اعتنایی می کند تا نشان دهد که در جوامع با سابقه صدها سال دیکتاتوری هر کسی یک طاغوت و فرعون باقوه است.

تصمیم مرسی برای افزایش اختیارات رئیس‌جمهور نارضایتی‌هایی را به دنبال داشت و مخالفان این تصمیم در روزهای اخیر کلیک دست به تجمع زده‌اند. بیش از ۲۰ گروه فعال در زمینه حقوق‌بشر نیز از آقای مرسی خواسته‌اند تا فرمانش را لغو کند. این گروه‌ها در نامه‌ای سرگشاده نوشتند که رئیس‌جمهور "ضربه‌ای مهلک به سیستم قضایی مصر وارد کرده است."

محمد البرادعی، از رهبران مخالف دولت مصر، خواهان برگزاری تظاهرات آرام تا زمان لغو این فرمان شده است. او گفت که تا وقتی این فرمان به قوت خود باقیست، هیچ مذاکره‌ای با آقای مرسی انجام نخواهد شد.

Protesters demonstrating against Egypt's Islamist President Mohamed Morsi run from tear gas fired by Egyptian riot police during clashes in Cairo's landmark Tahrir square on November 23, 2012.(AFP Photo / Ahmed Mahmoud)

براساس فرمانی که محمد مرسی روز پنجشنبه گذشته صادر کرد، هیچ نهادی، از جمله دادگاه‌ها و قضات مصر نمی‌توانند احکام رئیس‌جمهور را لغو کنند. این فرمان، ممنوعیت انحلال شورای قانونی اساسی را نیز شامل می‌شود. اعضای این شورا هم‌اکنون در حال تنظیم پیش‌نویس قانون اساسی مصر هستند.

رئیس‌جمهور مصر همچنین روز پنجشنبه دادستان عمومی کشور را برکنار و فرد جدیدی را منصوب کرد. او انتصاب دادستان عمومی مصر را نیز به طور کامل در اختیار خود گرفت. قضات مصری دیروز اعلام کردند که در اعتراض به فرمان اخیر آقای مرسی دست از کار می‌کشند. شورای عالی قضایی مصر دیروز با صدور بیانیه‌ای، رئیس‌جمهور را کلیک متهم کرد که به حمله‌ای بی‌سابقه علیه سیستم قضایی مصر دست زده است. قضات عالی‌رتبه مصر از آقای مرسی خواستند تا فرمانش را لغو کند.نوع مطلب : اخبار متنوع خارجی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic