زاگرس نیوز اخبار حوزه زاگرس مركزی بخصوص حوزه شهرستان ملایر و نواحی پیرامونی را پوشش می دهد

سیمین دانشور درگذشت

نویسنده :سردبیر خبر
تاریخ:شنبه 20 اسفند 1390-09:56 قبل از ظهر

پایان جدایی جلال از سیمین

سیمین دانشور نویسنده و مترجم ایرانی در سن ۹۰ سالگی دیده از جهان فروبست.

به گزارش منابع خبری ایران، سیمین دانشور، نویسنده رمان سَووشون و همسر جلال آل احمد، پس از یک دوره بیماری غروب امروز پنج‌شنبه ۱۸اسفندماه، در منزلش در سن ۹۰سالگی از دنیا رفت.

زاگرس نیوز درگذشت این بانوی ادب ایران را به همه مردم و بخصوص جامعه ادبی کشور تسلیت می گوید.

سیمین دانشور را نخستین زن ایرانی می‌دانند که به شکل حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت. دانشور در شیراز متولد شد و در رشته ادبیات فارسی دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران تحصیل کرد . این عضو قدیمی کانون نویسندگان ایران در دهه ۲۰ خورشیدی با مقاله‌نویسی برای رادیو تهران و روزنامه‌ها فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۲۷ نخستین مجموعهٔ داستان کوتاهش را به نام "آتش خاموش" منتشر نمود.

"آتش خاموش" نخستین مجموعه داستانی است که به قلم زنی ایرانی چاپ شده‌است. صادق هدایت، داستان‌نویس نامدار ایرانی از مشوقان سیمین دانشور در داستان‌نویسی بود. دانشور در سال انتشار نخستین مجموعه داستانش با جلال آل‌احمد نویسنده ایرانی آشنا شد و دو سال بعد با وی ازدواج کرد. در ۱۳۳۱ خورشیدی دانشور به دانشگاه استنفورد آمریکا در ایالت کالیفرنیا رفت و در آنجا دو سال در رشتهٔ زیبایی‌شناسی تحصیل کرد و در آن‌جا دو داستان کوتاه نیز به زبان انگلیسی نوشت که در همان جا به چاپ رسید. پس از بازگشت از آمریکا در هنرستان‌ هنرهای زیبا و سپس در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و یک سال پس از انقلاب ایران از این دانشگاه بازنشسته شد.

رمان سَووشون وی در سال ۱۳۴۸، کمی پیش از درگذشت جلال آل‌احمد توسط انتشارات خوارزمی منتشر و سپس یکی از رمان‌های پرفروش معاصر شد. سووشون به ۱۷ زبان ترجمه شده است.

از سیمین دانشور چهار مجموعه داستان، چهار رمان، پنج ترجمه از آثار ادبی جهان و پنج اثر تحقیقی و یادمان به‌جای مانده است. مجموعه داستان‌ها و افسانه‌های "چهل طوطی" تنها اثر مشترک سیمین دانشور و جلال آل‌احمد، پس از گذشت ۳۹ سال به‌تازگی به بازار کتاب آمد.

آن‌ها برای نخستین بار در سال ۱۳۵۱ کتاب چهل طوطی را برگرفته از متن کتاب" The Wisdom of India" ( خرد هندی) نوشته لین یوتانک به فارسی برگرداندند.

سیمین دانشور از سال ۱۳۸۶ خورشیدی بیماری حاد تنفسی داشت.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات