زاگرس نیوز اخبار حوزه زاگرس مركزی بخصوص حوزه شهرستان ملایر و نواحی پیرامونی را پوشش می دهد

آلودگی شدید در روستای "شیروان" بروجرد در استان لرستان

نویسنده :سردبیر خبر
تاریخ:سه شنبه 25 مرداد 1390-11:47 قبل از ظهر

 روستای شیروان از روستاهای بخش مرکزی بروجرد با بیش از 2500 نفر جمعیت و 105 خانوار یکی از روستاهایی است که در بخش بهداشت و مسائل زیست محیطی دچار چالش های جدی است به طوریکه سیستم دفع فاضلاب روستا بدون شبکه و به صورت روان آب در جویها جاری شده در داخل روستا رها شده است.

این در حالیست که وجود نخاله های ساختمانی، فضولات حیوانی رها شده در اطراف روستا، وضعیت زباله های خانگی و دفع سطحی فاضلاب روستایی موجب ایجاد بوی تعفن و آلودگی های زیادی در این روستا شده که به نظر می رسد مسئولان باید در این زمینه چاره اندیشی کنند. این معضلات می تواند بهداشت مردم روستایی را با خطرات زیادی مواجه کند.

یکی از اهالی روستای شیروان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تولید زباله و پسماندهای خانگی ناشی از عملکرد انسان بوده اما آنچه انتظار می رود ساماندهی و دفع صحیح و بهداشتی آنها از سوی متولیان امر است.

رامین گودرزی افزود: شغل مردم روستا اغلب دامداری است و در این خصوص ضایعات زیادی تولید می شود که بخشی از آنها به عنوان کود حیوانی در زمینهای کشاورزی استفاده می شود اما بخش اعظم آن در اطراف روستا رها می شود که این روند خود معضلات زیادی برای ساکنین در پی دارد.

وی همچنین مشکل اصلی روستا را عدم وجود شبکه مناسب جهت هدایت فاضلاب روستایی و مشکلات ناشی از آن عنوان کرد.

دهیار روستای شیروان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: با مطرح کردن مکرر مشکلات زیست محیطی و مسائل بهداشتی موجود به دستگاههای مربوطه جهت رفع مشکلات شرکت آبفار در اقدامی جزئی اخیرا لوله های انتقال آب را تهیه و به روستا آورده است.

وی ادامه داد: اما عملا بعد از این مرحله ما هنوز فعالیتی را در این خصوص مشاهده نکرده ایم و برای ادامه راه با توجه به عدم اعتبار کافی به منظور پیشرفت کار به مساعدت متولیان امر نیاز داریم.

معاون استاندار لرستان و فرماندار ویژه شهرستان بروجرد نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت و کنترل آن توسط مسئولین اظهار داشت: بهداشت در کنار امنیت جزو وظایف حاکمیت است.

سجاد معین با تاکید بر اینکه ما باید نسبت به وضعیت بهداشتی روستاها نظارت بیشتری داشته باشیم، ادامه داد: از سوی دیگر با نهادهایی مانند شورا و دهیاری که در روستاها در این رابطه کوتاهی می کنند نیز به شدت برخورد قانونی می شود.

وی همچنین به مشکلات روستای شیروان اشاره کرد و ادامه داد: برای رفع مشکل فاضلاب و لوله کشی سالم آب شرب روستای شیروان باید شرکت آبفار فعالیت خود را سرعت ببخشد تا این پروژه قبل از فصل بارندگی به پایان برسد.

به هر روی به نظر می رسد روستای شیروان با وجود قابلیتها و پتانسیلهای زیادی که برای ارتقاء و رشد دارد بر اثر بی توجهی مسئولین هنوز این قابلیتها به صورت بالقوه باقی مانده است که امید می رود با رفع مشکلات بهداشتی و زیست محیطی روستای شیروان زمینه رشد و آبادانی این روستا فراهم شود.

خبرگزاری مهر
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات