زاگرس نیوز اخبار حوزه زاگرس مركزی بخصوص حوزه شهرستان ملایر و نواحی پیرامونی را پوشش می دهد

خانه لطفعلیان ملایر رطوبت زدایی می شود

نویسنده :سردبیر خبر
تاریخ:سه شنبه 4 مرداد 1390-04:47 بعد از ظهر

معاون میراث فرهنگی استان همدان گفت: عملیات رطوبت زدایی در خانه لطفعلیان و عمارت مصدقی ملایر در سال جاری انجام می شود.

عملیات رطوبت زدایی در خانه لطفعلیان ملایر انجام می شود

'احمد ترابی' روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مرمت خانه لطفعلیان شهرستان ملایر با هدف حفظ و حراست از این بنا با جدیت پیگیری می‏شود.
وی با اشاره به اینكه كفسازی خانه لطفعلیان و عمارت مصدقی در حال انجام است، اضافه كرد: عملیات رطوبت‏زدایی نیز برای این دو بنای ارزشمند در نظر گرفته شده است.
وی بام‏سازی، مرمت تزیینات، بازسازی طاق‏ها و جرزها را از دیگر عملیات مرمتی در حال اجرا دانست و اضافه كرد: مرمت جامع بنا نیز در سال مالی 90 ادامه می‏یابد.
معاون میراث فرهنگی استان همدان بیان كرد: تا پایان سال مالی 90 در و پنجره‏های چوبی برای این بنا ساخته و نصب می‏شوند.
ترابی یادآور شد: اعتباری بالغ بر 738 میلیون ریال به مرمت عمارت مصدقی و خانه لطفعلیان اختصاص یافته است.
وی خاطرنشان كرد: ملایر یكی از شهرستان‏هایی است كه در آن بناهای تاریخی ارزشمندی از جمله كاروانسرای لحاف‏دوزها، بازار ملایر و تپه نوشیجان جای گرفته است.
خانه لطفعلیان ملایر مجموعه سكونتگاهی مربوط به دوره قاجار است كه با ‎150 سال قدمت از عصر فتحلیشاه قاجار به یادگار مانده است.
این خانه قدیمی كه در دوران قاجار شاهد تحرك و فعالیت خوانین، متنفذین و گروه‌های مختلف مردم بوده اینك كاربری گنجینه یافته و به مقصد گردشگران منطقه مبدل شده است.
این مجتمع در دو طبقه و از سه بخش اندرونی، حسینیه و اصطبل تشكیل شده كه در حال حاضر بخش حسینیه آن مورد استفاده قرار گرفته است.
نمای بیرونی خانه لطفعلیان با كاهگل پوشیده شده و فاقد پنجره و تزیینات بیرونی می‌باشد كه این معماری خاص در دوره قاجار به خاطر حفظ حریم خانواده و همچنین تهدید اشرار بوده است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات